Place de la Concorde

Place de la Concorde nebo také česky Náměstí Svornosti je největší náměstí v Paříži. Bylo vybudováno v letech 1754 až 1763. Délka náměstí je 350 metrů a šířka kolem 250 metrů, což mu dává opravdu úctyhodnou rozlohu 84 000 m2. Náměstí Concorde se nachází zhruba uprostřed cesty mezi třídou Champs-Élysées a Louvrem na břehu řeky Seiny.

Uprostřed náměstí se tyčí slavný pařížský obelisk a po stranách jsou kousek od něj dvě velké kašny. Kolem toho celého vede jakýsi gigantický snad desetiproudý oválný objezd a další křižovatky se nachází v každém rohu. Za normálního-všedního dne je tak náměstí velmi rušným místem plných aut, kde je problém i přejít všechny ty silnice. Není zda tak vlastně ani nic zajímavého k vidění. Teprve o svátky a různé speciální příležitosti dostává Place de la Concorde zcela jiný charakter. Například o významné francouzské svátky se zde postaví tribuny a konají se zde přehlídky a slavnosti. Jedině v tyto dny je tak konečně možné plynule pokračovat k začátku Champs-Élysées.

Kdyby vás zajímalo, co všechno je okolo tohoto gigantického náměstí, tak uprostřed u nábřeží Seiny je stejnojmenný most Concorde, který vede na druhém břehu řeky k Bourbonskému paláci, sídlu dolní komory Francouzského parlamentu (Assemblée nationale). Na západní straně do náměstí ústí Avenue des Champs-Élysées, jehož dominantami jsou na západě Vítězný oblouk. Severní stranu náměstí tvoří „dvojčata“, vlevo Hôtel de Crillon a vpravo sídlo ministerstva námořnictví. Mezi nimi vybíhá Rue Royale, jež vede ke kostelu La Madeleine. V severovýchodním rohu do náměstí ústí Rue de Rivoli, východní stranu náměstí tvoří Tuilerijské zahrady (Jardin des Tuileries) s galeriemi Jeu de Paume a Orangerie. Náměstí tak tvoří západní hranici celého komplexu Louvre a Tuileries.

Place de la Concorde je zajímavé místo, které je ale paradoxně tak rozlehlé, že zde za normálních okolností není zas až tolik k vidění. Ani si sem nemusíte plánovat speciální výlet, protože jestli se vydáte do centra Paříže tak náměstí Concorde určitě neminete.

Zatím nikdo nic nenapsal.

Okomentovat článek

TOPlist