Parc Monceau

Parc Monceau je veřejný park v anglickém stylu, který se nachází v 8. pařížském obvodu na hranici se 17. obvodem. Park naleznete asi jeden kilometr na severovýchod od Vítězného oblouku a Champ Elysees. Délka parku Monceau je cca 500 metrů a šířka až 250metrů. Obvod parku 1.107 metrů a rozloha kterou zabírá je úctyhodných 8,2 ha. Park je obklopen hlavně luxusními obytnými domy a rezidencemi.

Pokud vás zajímá trochu historie, tak zdejší pozemky byly původně v majetku vévody ze Chartres, který si zde nechal v roce 1778 vytvořit zahradu pojmenovanou „Země iluzí“ (pays d’illusions). Zahrada byla vybavena celou řadou okrasných prvků připomínající různé části světa, jako například: švýcarskou farmou, holandskými mlýny, pagodou, pyramidou, středověkou zříceninou, římským chrámem, které byly doplněny květinami a stromy.

Zajímavost:

Dne 22. října 1797 zde André-Jacques Garnerin uskutečnil první seskok s padákem. Jeho seskok se uskutečnil s hedvábným padákem z balónů právě nad Parc Monceau. Po seskoku z 900 metrové výšky přistál bez zranění před užaslým davem.

Za Francouzské revoluce roku 1793 byla zahrada znárodněna ve jménu francouzského lidu. Po revoluci se ale opět zahrada stala soukromým majetkem a to rodiny d’Orléans. Od nich zahradu v roce 1860 definitivně odkoupilo město Paříž. V té době bylo rozhodnuto o tom, že část bude prodána na stavební parcely a ze zbytku vznikne veřejný park.

Díky tomu se tak většina staveb vévody ze Chartres dochovala v parku dodnes. V severní části parku navíc stojí rotunda, což je pozůstatek bývalých městských hradeb z konce 18. století. Na území parku jsou také rozmístěny mramorové sochy hudebních skladatelů a spisovatelů jako Guy de Maupassant, Frédéric Chopin, Charles Gounod, Ambroise Thomas nebo Édouard Pailleron. Uprostřed zahrady je velká travnatá plocha, která je hlavně v létě oblíbeným místem relaxace a pikniků.

Zatím nikdo nic nenapsal.

Okomentovat článek

TOPlist