La Défense – pařížská mrakodrapová čtvrť

I Paříž má svojí obchodní a byznys čtvrt plnou mrakodrapů a moderních staveb. Jmenuje se La Défense a leží severozápadně od centra města. Toto umístění není nikterak náhodné a v podstatě se jedná o jediné místo v Paříži, kde byla povolena stavba výškových budov. Celá čtvrt Défense totiž leží na jedné přímce sahající od Louvru přes Avenue des Champs-Élysées až po dnešní Défense. Dominantu čtvrti tvoří La Grande Arche (Velký oblouk), což je 110 metrů vysoká moderní stavba, připomínající 200 let od Velké francouzské revoluce a navazující na Arc de Triomphe (Vítězný oblouk) na Champs-Élysées a na nejmenší L´Arc de Triomphe du Carroussel (Malý vítězný oblouk) před Louvrem.

Dnešní La Défense tak tvoří krásnou moderní dominantu města a dalo by se říci, že i takové nové moderní centrum, které je ale přitom napojeno na to staré historické. Défense je také důležitým dopravním uzlem. Končí zde linka metra 1, na kterou navazují přestupy na RER A a také jednu z mála pařížských tramvají. Zdejší stanice je skutečně obrovská a sama o sobě vypadá jako velké podzemní město. Dopravu využívají nejenom turisté, kteří sem proudí hlavně za Velkým obloukem, ale i obyčejní Pařížané. Z oblouku je krásný výhled na panorama města a celkově na La Défanse, které tvoří jedno nádherné urbanistické dílo.

Stejně velký je i samotný obchodní význam Défense, za vše mluví následující čísla. La Défense se rozkládá na ploše 160 ha a je rozdělena do 12 sektorů. Celkem se zde nachází na 3 milióny m2 obchodních ploch a 600.000 m2 obytných ploch. V podzemí je 25.000 parkovacích míst pro 150.000 zaměstnanců a 20.000 stálých obyvatel. Ve čtvrti je přes 10.000 bytů a zhruba 2600 hotelových pokojů. Mezi zdejšími 1600 zaměstnavateli je zastoupeno 14 z 20 největších francouzských firem a 13 z 50 největších koncernů světa.

To jsou opravdu úžasná čísla, když si uvědomíme, že před 50 lety stál na tomto místě jen park. Mrakodrapy zde začali růst až v roce 1958 a nová dominanta La Grande Arche až v roce 1989. Nicméně vzhledem k tomu, že La Défense je prakticky jediná čtvrt, kde je povolena stavba mrakodrapů, tak se dá očekávat, že do výšky se zde poroste dál. Místní obyvatelé totiž proti jakýmkoliv výškovým stavbám tvrdě protestovali (stejně jako kdysi proti Eiffelovce). Dnešní La Défense je ale krásnou dominantou z města a pokud jsme se někde v Paříži fotili z výškové budovy, tak právě většinou s panoramatem Défense v pozadí.

To co se mi na této čtvrti líbí je především její nádherné sladěnost a napojení na historické centrum Paříže. Zdejší mrakodrapy nepatří k těm největším na světě, ale dohromady vytváří jedinečným celek, kde se přenesete tak trochu jakoby do města budoucnosti. A jak jsem už psal, ještě se máme na co těšit. K nejvyšší stavbě Tour Total (187 metrů), totiž poměrně nedávno v roce 2008 přibyly Tour T1 (185 metrů) a Tour Granite (Société Générale)(183 metrů). A v plánu jsou další až 300 metrů vysoké stavby. La Défense je zkrátka fascinující čtvrtí a v budoucnu se k ní ještě určitě vrátíme.

Zajímavý článek o La Défense najdete například i zde: http://doparize.cz/la-defense.html

Jedna odpověď

  1. Nikolka 19. dubna, 2010 v 4:53 #

    To je fakticky moc super..My tam jedeme ua dva tejdny se školou..takže paráda…I LOVE FRANCE

Okomentovat článek

TOPlist