Kulturní Centrum Georges Pompidou

Centrum Pompidouovo (francouzsky Centre national d’art et de culture Georges-Pompidou) je velice zajímavá stavba v centru Paříže nedaleko Pařížské radnice. Centrum Pompidouovo převyšuje okolní zástavbu nejenom svojí velikostí: délkou 166 metrů, šířkou 60 metrů a výškou 42 metrů, ale hlavně architektonickým pojetím. Jedná se o moderní palác ze skla a oceli ve stylu architektury hi-tech. Ta je charakteristická tím, že většina infrastruktury budovy je vedena vně a není nijak zakryta. Naopak je dokonce barevně zvýrazněna.

Navenek tak centrum Pompidou působí jako skleněná kostka skrz, kterou prochází různé potrubí. Barvy vedení pak mají jednoduchý řád. Modré je potrubí klimatizace a vzduchotechniky, zelené je vodovodní potrubí, žluté je elektrické vedení, bílé označují větrání podzemních prostor a červená je vyhrazena pro přesun lidí.

Vně budovy vede i hlavní schodiště, které se ve skleněných tubusech zastavuje v každém z pěti pater budovy. Nutno dodat, že z posledního patra je i celkem slušný výhled do okolí. Jak už jsem napsal tak centrum Pompidou převyšuje okolní zástavbu minimálně o dvě patra.

Centrum Pompidou slouží jako svatostánek moderního umění a kultury. Je to takový hravý a barevný ostrůvek blízko nablyštěných a decentních paláců centra Paříže. Na fotce pod tímto odstavcem si například můžete prohlédnou barevné pohybující se sochy v Stravinského fontáně přímo centrem. Na západě u centra před hlavním vchodem se pak nachází malé náměstí, které slouží k vystoupení různých komediantů a pouličních umělců.

Samotné centrum Pompidou toho v sobě ukrývá mnoho. Uvnitř se nacházejí například výstavní prostory, knihovna, muzeum moderního umění, obchody, kavárny, kinosály a také volné prostory, které mohou být přeměněny na cokoliv je potřeba. Za největší pozornost ale stojí expozice v posledním 5. patře, kde jsou umístěna díla předních umělců 20. století. Mezi vystavenými autory naleznete například Pabla Picassa, Marcela Duchampa, Vasily Kandinského, Joana Miró, Jacksona Pollocka a desítky dalších.

Pokud vás zajímá něco o historii centra, tak to bylo postaveno v letech 1972 až 1977 na popud francouzského prezidenta Georgese Pompidoua, po kterém získalo i jméno. Byla vypsána mezinárodní architektonická soutěž do které poslalo svůj návrh neuvěřitelných 700 architektů z 50 zemí světa. Výběrové řízení nakonec vyhrála britsko-italská dvojice architektů Renz Piano a Richard Rogers. Zajímavostí je, že se vítězném projektu z části podílel také český architekt Jan Kaplický. Vznikla tak zcela unikátní stavba, kterou si určitě budete pamatovat i dlouho po návštěvě Paříže.

I přesto ale Centrum Pompidou budí řadu kontroverzí. Kritizovaná byla nejenom astronomická cena téměř 1 miliardu franků ale i samotná podoba stavby. Mnoho Pařížanů ale i odborníků jí stále nemůže přijít na chuť. Za sebe ale mohu říci, že návštěva centra a okolí patří určitě k tomu zajímavějšímu, co je v Paříži k vidění.

Zatím nikdo nic nenapsal.

Okomentovat článek

TOPlist