Avenue des Champs-Élysées

Avenue des Champs-Élysées (česky Elysejská pole) je asi nejznámější ulicí v Paříži. Jedná se o monumentální bulvár v 8. obvodu. Champ Elysees začíná na náměstí Concorde a končí u Vítězného oblouku (Arc de Triomphe). Směrem do historického centra města jsou pak za náměstím Concorde zahrady Jardin des Tuileries a Louvre s Malým vítězným obloukem. Z druhé strany pak od Vítězného oblouku pokračuje bulvár Charlese de Gaulla a to až k mrakodrapové čtvrti La Défense, které vévodí Velký oblouk (Grande Arche). Vítězné oblouky vytváří pomyslnou linii, která v délce skoro 8 kilometrů půlí město a spojuje starou tradici s moderní dobou. Samotná třída Champs-Élysées je dlouhá cca 2.2 kilometru.

Nyní se ale pojďme podívat na samotný bulvár. V dolní části u náměstí Concorde se nachází především velké paláce jako dobře skovaný areál Elysejského paláce – rezidence francouzských prezidentů. Dále tu naleznete například: Petit Palais, Grand Palais, Palais de la Découverte, Theatre du Rond-Point nebo Theatre Marigny. Až ke křižovatce u stanice metra Franklina D. Roosevelt je Champs-Élysées hodně otevřená. Kolem paláců je ponechána mnoho prostoru a je zde spousta zeleně, takže to tu vypadá spíše jako v parku.

Pokud postoupíte do střední části Champs-Élysées, tak zde už jsou budovy namačkané na sebe, které konečně vytváří dojem velkolepého bulváru. Pořád se ale jedná o poměrně velké a strohé budovy, na kterých není nic moc k vidění.

Nejzajímavější je horní část bulváru. Zde už jsou na spíše menší domy se spoustou kin, kaváren a luxusních obchodů. Zkrátka to tu vypadá podobně jako na Václaváků. Pak už je jenom Vítězný oblouk, kolem kterého vede asi deseti-proudý kruhový objezd obehnaný dokola pruhem zeleně.

Champs-Élysées je bezesporu nádherné a zajímavé místo, které rozhodně při návštěvě Paříže nesmíte minout. To na co tento světoznámý bulvár doplácí je podle mě jeho až přehnaná velikost. Z mnoha míst totiž ani není vidět z jedné strany na druhou, takže se těžko dělá celkový dojem. Stejně tak je bulvár tak velký, že hlavně v jeho středu de facto není nic, co by vlastně stálo za vidění. Nejlepší představu o Champs Elysees si uděláte z Vítězného oblouku nebo alespoň zkuste přejí z jedné strany na druhou, protože silnice poskytuje volný prostor, ve kterém vynikne velikost Champs-Élysées.

Přímo pod ulicí vede linka 1 pařížského metra, takže kdybyste byli unaveni můžete se nechat svézt. Na Champs-Élysées každoročně koncem července tradičně končí největší etapový cyklistický závod světa Tour de France. Konají se zde také slavnostní vojenské přehlídky. Prestižnosti adresy Champs-Élysées odpovídá i výše nájemného, které je zde třetí nejvyšší na světě.

Zatím nikdo nic nenapsal.

Okomentovat článek

TOPlist