Palác Chaillot

Palác Chaillot (francouzsky Palais de Chaillot) je stavba, která se nachází na návrší Chaillot v Paříži v 16. obvodu na náměstí Place du Trocadéro. Prakticky je to hned pod Eiffelovkou, od které palác dělí jen menší veřejný park Jardins du Trocadéro a řeka Seina.

Palác byl postaven jako výstavní pavilon pro 20. světovou výstavu v roce 1937. Zajímavostí je, že předtím na tomto místě stál Palais du Trocadéro, který byl postaven pro 7. světovou výstavu v roce 1878.

Palác Chaillot se ale zachoval dodnes a 24. prosince 1980 zařazen mezi historické památky. Už jen protože zde valné shromáždění OSN zde dne 10. prosince 1948 přijalo Všeobecnou deklaraci lidských práv. Dnes v paláci sídlí muzea (námořní, etnografické, monumentů), divadlo a další kulturní instituce.

Architekty paláce jsou Léon Azéma, Jacques Carlu a Louis-Hippolyte Boileau. Palác se skládá ze dvou zaoblených o oddělených křídel kolem ústředního prostoru (Parvis des Libertés et des Droits de l’Homme – Náměstí svobody a lidských práv). Celý palác je natočen směrem k řece Seině. Mezi dvěma křídly nazvanými „Passy“ (východní) a „Paříž“ (západní) se nachází terasa, od níž sestupuje po úbočí park Jardins du Trocadéro, odkud je výhled na Eiffelovu věž a Champ-de-Mars na protějším břehu.

Budova má velmi bohatou sochařskou výzdobou, na které se podíleli umělci jako Paul Belmondo, Léon-Ernest Drivier nebo Marcel Gimond. Na obou pavilonech je také umístěno několik monumentálních soch, jejichž autory jsou Raymond Delamarre a Carlo Sarrabezolles. Nápisy na fasádě paláce jsou dílem básníka Paula Valéryho.

Palác, terasy i přilehlé zahrady rozhodně stojí za návštěvu, kterou můžete snadno spojit s prohlídkou sousední Eiffelovi věže.

 

Zatím nikdo nic nenapsal.

Okomentovat článek

TOPlist