Vítězný oblouk

Velký vítězný oblouk (francouzsky Arc de Triomphe de l’Étoile nebo jen Arc de Triomphe) je jednou z nejznámějším památek a symbolů Paříže. Jedná se o monumentální stavbu, která se nachází uprostřed náměstí Place Charles-de-Gaulle na konci bulváru Champs-Élysées. Oblouk nechal postavit císař Napoleon Bonaparte jako symbol své moci a vítězství v mnoha bitvách. A inspiroval se podobnými vítěznými oblouky, které se stavěly v době antiky (například Titův oblouk v Římě). Vítězný oblouk byl vybudován v letech 1806-1836.

Oblouk navrhl architekt Jean-François Chalgrin (1739-1811) a po jeho smrti převzal práci Jean-Nicolas Huyot. Stavbu si objednal Napoleon Bonaparte v roce 1806 po vítězné bitvě u Slavkova. Jenom položení základů trvalo dva roky. Když v roce 1810 přijel Napoleon se svou nevěstou arcivévodkyní Marií Luisou do Paříže, byla postavena pouze dřevěná maketa oblouku. Oblouk byl dokončen až za vlády Ludvíka Filipa Orleánského v letech 1833-1836. Tedy víc než 10 let po Napoleonově smrti.

Stavba je zdobena mnoha plastikami z nichž nejmonumentálnější jsou: Bitva u Slavkova, Obrana, Přechod přes most v Arcole, Mír od Etexe, Dobytí Alexandrie, Bitva u Abukiru, Triumf od Korota a Marseillaisa od Rudeho.

Monument je přes 51 metrů vysoký a 45 metrů dlouhý a 22 metrů široký. Klenba oblouku je ve výšce 18.68 metrů a šířka je 8.44 metrů a zajímavostí je, že skrz ní proletěl pilot Charles Godefroy ve svém dvouplošníku v roce 1919 na počest oslav konce první světové války.

Uvnitř stavby je malé muzeum zaměřené na historii objektu a na vrcholu je rozhledna s velmi pěkným výhledem na panorama města. Pod obloukem se nachází také hrob neznámého vojína z první světové války a věčný plamen na památku obětem válek.

Zatím nikdo nic nenapsal.

Okomentovat článek

TOPlist