Muzeum Louvre

Louvre je patří k největším a nejznámějším muzeím na světě. Sídlí v nádherném palácovém komplexu Palais du Louvre v samém centru Paříže. Konkrétněji v 1. obvodu na pravém břehu řeky Seiny obklopený ulicí Rue de Rivoli ze severu, Tuilerijskými zahradami ze západu a kostelem Saint-Germain l’Auxerrois z východu. Až do postavení Versailles byl mimochodem tento zámek sídlem francouzských králů.

Původ jména zámku je nejasný. Spekuluje se, že pochází od původního loveckého zámečku, který kdysi stával v těchto místech uprostřed lesa zvaného Louparie či Louverie. Druhá možnost je ale také, že vznikl ze slova leovar nebo leawer, což znamená opevněné místo.

 

Samotný palác ve kterém dnes sídlí muzeum má velmi dlouhou historii. Ví se že jádro dnešního komplexu bylo postaveno na konci 12. století. Pod ním však můžou být ještě starší základy, což se ale zatím nepodařilo dokázat. Ve středověku byl palác často přestavován. Ve čtrnáctém století pak Karel V. přeměnil Palais du Louvre na svojí rezidenci. Významným rokem byl letopočet 1546, kdy František I. započal s náročnou rekonstrukcí ve stylu francouzské renesance.

Po jeho smrti v přestavbách a rozšiřování paláce pokračovali i další panovníci společně s nejvýznamějšími staviteli svých dob. Nejdříve za vlády Jindřicha II. (1519 – 1559) to byl architekt Pierre Lescot. Po smrti krále převzala iniciativu jeho žena Kateřina Medicejská, která rozšířila palác o křídlo, na jehož místě dnes stojí Galerie Apollon. Za Jindřicha IV. (1589–1610), pracovali na dalších částech stavitelé Thibauld a Louis Métézeau, pak Baptiste a Jacques Androuet DuCerceau.

 

V roce 1682 si Ludvík XIV. vybral jako své sídlo nový zámek Versailles a další dostavby paláce pod vedením architekta B. Levaua se proto velmi zpomalili. Dostavba se přerušovaně vlekla přes sto let až do velké francouzské revoluce.

Za Napoleona architekti I. Percier a L. Fontaine postavili novou galerii, která je rovnoběžná s protější galerií z dob Jindřicha IV. a konečně. Poslední velká dostavba nastala za Napoleona III. mezi lety 1852–1857, kdy byl palác dokončen staviteli Lefuelem a Viscontim.

Veřejným muzeem se Louvre stal za Francouzské revoluce roku 1793. Byly zde zpřístupněny rozsáhlé sbírky z královských zámků, kostelů a klášterů. Sbírky se rozrůstali a to i zásluhou mnoha vítězných bitev, po kterých francouzská vojska přinášela z jiných zemích válečnou kořist.

 

Díky tomu se stal Louvre jedním z nejvýznamnějších světových muzeí. Dnes se může pochlubit na 35.000 vystavenými exponáty od pravěku do 19. století, které jsou vystaveny na ploše 60.600 metrů čtverečních.

Více se můžete dozvědět na oficiálních stránkách muzea www.louvre.fr.

Jedna odpověď

  1. Dan Šída 1. června, 2017 v 4:43 #

    Gramatická chyba: Sbírky se rozrůstali – správně rozrůstaly. Prosím o opravu. Vzhledem k významu stavby by historie mohla být popsána podrobněji.

Okomentovat článek

TOPlist