Most Pont Alexandre III

Most Alexandra III. (Pont Alexandre III.) je poměrně široký most přes řeku Seinu, který slouží autům i chodcům. Most spojuje 8. obvod na pravém břehu a 7. obvod na levém nebo spíše konkrétněji třídu Champs-Élysées, Grand Palais, Petit Palais a na druhém břehu Invalidovnu.

Most nese jméno ruského cara Alexandra III. jako výraz rusko-francouzského spojenectví. Most byl 1975 zařazen mezi historické památky. Základní kámen mostu byl položen 7. října 1896 za účasti cara Mikuláše II. (syna Alexandra III.) a stavba byla dokončena v roce záhy roku 1900 u příležitosti světové výstavy. Zatím poslední velkou rekonstrukcí si most prošel v letech 1997-1998.

Když se trochu blíže podíváme na samotný most, tak ten má pouhý jeden oblouk s mohutným rozpětím 107,50 metrů a na každém nábřeží dva kamenné oblouky. Most je vystavěn z ocele a jeho celková délka činí 160 metrů a šířka 40 metrů. Přes velké rozpětí dosahuje oblouk jen malé výšky, takže vytváří enormní horizontální tah. Proto byl most na koncích vybaven masivními opěrami. Ty představují čtyři sloupy vysoké 17 metrů, které jsou na svých vrcholcích zdobené nádhernými pozlacenými sochami.

Architekty mostu byli Joseph Marie Cassien-Bernard a Gaston Cousin, stavba byla svěřena inženýrům Jeanu Résalovi a Amédée Albymu. Na secesní výzdobě se rovněž podílelo mnoho umělců: Georges Récipon, Emmanuel Frémiet, Jules Félix Coutan, Henri Désiré Gauquié, Grandzlin, Pierre Granet, Alfred Lenoir, Laurent Honoré Marqueste, André Massoule, Gustave Michel, Léopold Morice, Abel Poulin a Clément Steiner.

Most Alexandra III. je opravdu výstavní a jako jeden z mála byste ho určitě neměli při své návštěvě Paříže minout.

Zatím nikdo nic nenapsal.

Okomentovat článek

TOPlist