Malý vítězný oblouk – Arc de Triomphe du Carrousel

Malý vítězný oblouk není dnes v takové pozornosti jako jeho větší sourozenci, což je ale celkem škoda, protože se jedná o zajímavou nádherně zdobenou stavbu, u které to vlastně všechno začalo. Arc de Triomphe du Carrousel stojí tedy v pařížském 1. arrondissementu, na place du Carrousel v bezprostřední blízkosti Louvru. Dalo by se říci, že je takovou předsunutou branou do Louvru a jeho vnitřního hlavního nádvoří. Tak tomu ale nebylo vždy, protože až do roku 1871 stál bezprostředně před Tuilerijským palácem, který ale tohoto roku shořel.

Samotný vítězný oblouk byl postaven mezi roky 1807 a 1809 a to jako pocta Napoleonovy a vítězství jeho armády v bitvě u Brněnského Slavkova. Zajímavé také je, že ačkoliv většina francouzů ví, že je to právě na památku této slavné bitvy tří císařů, tak už málokdo ví, že se Slavkov nachází v České republice. Je zde totiž znám pod německým názvem Austerlizt.

Co se popisu stavby týká, tak se jedná o 20 metrů vysoký oblouk průchozí ze všech čtyřech stran. Stavba kopíruje římské vítězné oblouky a je zdobena výjevy z Napoleonových bitev. Na vrcholu oblouku se pak nachází kvadriga Bronzových koňů Konstantina I (pozn. kvadriga je antický dvoukolový vůz pro čtyři koně). Jedná se ale pouze o kopií spřežení z baziliky sv. Marka v Benátkách. Originál ukořistila Napoleonova armáda v Itálii roku 1798, ale už roku 1815 jí navrátila zpět do Benátek. Autorem současné kopie je François Joseph Bosio.

Malý vítězný oblouk – Arc de Triomphe du Carrousel je opravdu krásná a zdobná stavba u které se určitě nezapomeňte na chvíli zastavit při vaší cestě do Louvru nebo po Champs-Élysées.

Zatím nikdo nic nenapsal.

Okomentovat článek

TOPlist