Katedrála Notre-Dame de Paris

Nádherná katedrála Notre-Dame de Paris (česky také Chrám Matky Boží) patří mezi jeden ze symbolů Paříže. Její 70 metrů vysoké hranaté věže jsou k vidění už z dálky. Na jednu z věží, myslím že levou můžete dokonce vystoupat po 387 schodech. Notre-Dame je opravdu mohutná a nádherná stavba a tak se není ani čemu divit, že její výstavba trvala plných 182 let a to od roku 1163 do roku 1345. Stavěla se tak dokonce ve dvou architektonických slozích (pozdně románském a gotickém) jejichž se stala klenotem.

Katedrála Notre-Dame je bohatě zdobená, s nádhernými štukovými skulpturami a sochami. Všechno hezky nově zrestaurované a vypucované, což se o ostatních památkách v Paříži rozhodně říci nedá. Notre-Damu si holt Francouzi váží o něco více, než jiných staveb. Asi je to tím, že prakticky všechno důležité ve Francouzských dějinách je nějak spojenou s touto stavbou. Nechali se zde korunovat francouzští králové, ale i Napoleon císařem. Za Francouzské revoluce jí chtěli zbourat, což se naštěstí nestalo a tak zde mohl mít pohřeb i nejvýznamnější novodobý francouzský státník Charles de Gaull.

Notre-Dame opravdu žije a to nejen těmito událostmi. Pro jeden ze svých prvních kousků si tento chrám vybral i Philippe Petit, provazochodec který přešel mezi jeho věžemi na laně!

Jinak Notre-Dame leží na ostrově Île de la Cité na Seině uprostřed historického centra města. Uličkami na ostrově je hezká procházka a před samotnou katedrálou se nachází velké náměstí. To abyste si mohli jít dostatečně daleko a celý se vám tak vešel do záběru. Jinak se obvykle dá nahlédnout dovnitř i zvenčí. Jít dovnitř je samozřejmě mnohem větší zážitek. Vyhlídka z věže je pěkná, ale to i ze spousty dalších míst v Paříži.

Více o samotném chrámu se dozvíte třeba v tomto článku: http://www.pariz-pamatky.cz/notre-dame.html

Jedna odpověď

  1. Janička 6. Září, 2016 v 8:21 #

    Letos jsem tam byla a předčilo to moje očekávání. Celkově ráda navštěvuji různé náboženské místa. Našla jsem si i nějaký seznam těch nej na webu http://jentop10.cz/10-nejposvatnejsich-mist-z-celeho-sveta a vypadají krásně. Tak snad se mi něco z toho ještě povede na vlastní oči. Zatím mám jen toto a Vatikán.

Okomentovat článek

TOPlist