Invalidovna válečných hrdinů

Pařížská Invalidovna patří mezi jednu z nejznámějších památek Paříže. Jedná se o opravdu hodně rozsáhlý komplex. Uvádí se, že se skládá ze sedmi budov. Ty jsou ale propojeny, tak že se velmi těžko dá rozeznat, kde která začíná a končí. O monumentálnosti svědčí už jen to, že komplex má na 15. vnitřních nádvoří. A nejsou to žádní drobečci, to hlavní je dlouhé přes 100 metrů. Celý komplex Invalidovny ostatně zabírá dost velkou část města 350 x 500 metrů. Dalších půl kilometru pak vede parkem na sever až k řece Seině.

Při návštěvě Paříže jsem jí obcházel a věřte, že vám to nedoporučuji. Z venčí toho moc k vidění není a je to opravdu neskutečně dlouhá cesta. Nutno podotknout, že nikdo jiný podobně hloupý nápad neměl.

Nyní ale k samotnému účelu stavby, který se dá rozpoznat podle jejího jména. Invalidovna byla postavena jako nemocnice a domov pro válečné veterány, k čemuž částečně slouží dodnes. K tomu se později přidal i účel místa posledního odpočinku některých významných osobností, hlavně vojevůdců. Najdeme zde tak například hrob Napoleona Bonaparte a desítky dalších osobností s ním spjatých, včetně členů jeho rodiny. Nechybí ani pomníky snad prakticky všech významných francouzských vojenských hodnostářů od 17. století dodnes. Někdy dokonce i starší. Jedná se opravdu o stovky jmen, které něco řeknou snad jen fandům vojenské historie. Pro vás ostatní dodám zajímavost, a to že v některých hrobech nejsou celá těla, nebo popel dotyčných, ale třeba jenom jejich srdce. Je to trochu morbidní, ale tak se to dřív dělalo.

V dnešní moderní době už naštěstí také velká část Invalidovny slouží zcela jiným účelům. Je zde Musée de l’Armée (Armádní muzeum), které patří k jedněm z nejrozsáhlejším na světě. A několik dalších menších muzeí a institutů.

Invalidovna byla postavena na popud krále Ludvíka XIV. jeho nařízením 24. listopadu 1670. Jednalo se o nemocnici a domov pro vysloužilé vojáky, tedy hôpital des invalides – od kterého je odvozen i dnešní název. Architektem se stal Libéral Bruant. Ten dohlížel také na stavbu, pro jejichž místo bylo vybráno tehdejší předměstí Paříže. Stavba byla postavena poměrně rychle a to roku 1676 a to i přesto, že byl projekt několikrát rozšířen. Kratší přední část má délku 196 metrů. Jak už jsem psal Invalidovna má 15 nádvoří a to největší cour d’honneur (čestné nádvoří) bylo určené také k vojenským přehlídkám.

Důležitou součástí je i kaple Eglise Saint-Louis des Invalides, která se nachází ve střední části na jižní straně komplexu (směrem od Seiny). Kaple byla dokončena v roce 1679, později po Bruantově smrti Julesem Hardouinem Mansartem.

Po dokončení ale král Ludvík XIV, zatoužil pro své vlastní samostatné kapli. Rozkázal tak Mansartovi, aby jí přistavil. Vznikla tak stavba nazývaná Église du Dôme (Kostel s kopulí). Té dominuje monumentální pozlacená kopule viditelná zdaleka. Toto rozšíření bylo dokončeno v roce 1708. Dóm je právem považováno za triumf francouzské barokní architektury. Jeho vzorem nebylo nic menšího než Basilika sv. Petra v Římě.

Zatím nikdo nic nenapsal.

Okomentovat článek

TOPlist