Eiffelova věž symbol Paříže

Jestli existuje nějaká památka, kterou chtějí vidět všichni návštěvníci Paříže, i když mají na svůj výlet třeba jen jeden den, pak je to Eiffelova věž. Dnes opěvovaná 324 metrů vysoká věž, která je jedním ze symbolů nejenom Paříže, ale i celé Francie. Eiffelovka byla postavena mezi lety 1887 až 1889 konstruktérem Gustavem Eiffelem, po kterém má i jméno. Rok zprovoznění 1889 není vůbec náhodný. Na tento rok připadaly nejenom oslavy 100. výročí velké francozské revoluce, ale také konání Světové výstavy v Paříži.

Eiffelovce je někdy přezdíváno „Železná dáma“ (La Dame de Fer), což je celkem trefné označení. Na svou dobu se jednalo o opravdu unikátní stavbu nejenom svými rozměry, ale také tím, že byla celá výhradně ze železa. Představovala tak symbol pokroku průmyslového věku a moderních dějin.

Co se týká umístění Eifelovky, tak se nachází na Champ de Mars na levém břehu řeky Seiny. Je to blízko centra města. Pod samotnou Eifelovkou se nachází park. V jeho středu se táhne široký pruh posekané trávy, která je oblíbeným místem k ležení nebo pořádní pikniků. Po stranách se pak nachází stromy, které poskytují přírodní stín případně další atrakce. Hned pod věží jsou například krásná jezírka a dále pak mezi stromy schované různé sportovní hřiště. V okolí se nachází také hned několik významných budov. Na druhé straně řeky je to například Trocadero (s muzeum člověk). Na konci parku je to pak vojenská akademie a hned za ní jsou budovy UNESCO (na kterých však není moc co k vidění).

Ale zpět k samotné Eiffelovce. To, že byla postaveno v roce 1889 už jsme si řekli, ale věděli jste, že původně byl její projekt nabídnut Barceloně. Tamní radní ale stavbu odmítli, přišla jim nákladná a nevkusná. Ani v Paříži se původně nepočítalo s tím, že by zde měla Eiffelovka stát na trvalo a původně se počítalo jen s 20 lety.

Významné osobnosti francouzské kultury jako Guy de Maupassant, Émile Zola nebo Alexander Dumas proti ní protestovali. Tvrdili, že hyzdí panorama města a skutečně není moc míst v Paříži odkud by nebyla vidět.

Díky kvalitně odvedené práci stavitelů a zájmu návštěvníků mohla být životnost věže postupně prodlužována a dnes už o zbourání nemůže být ani řeč. Na stavbě se samozřejmě nepodílel jen Gustav Eiffel a architekt Stephen Sauvestre, ale hned 50 dalších inženýrů. Ti vypracovali hned 5300 výkresů. Na nich bylo přesně rozvrženo 18 038 dílů – železných trámů, které do sebe musely přesně zapadat. Pro spojení této obří skládačky bylo potřeba 2.5 milionu nýtů, z toho 1.5 milionu se spotřebovalo už v továrnách a 1 milion přímo na stavbě. Zajímavé je, že díky tomuto postupu bylo na stavbě potřeba jen minimum dělníků. Uvádí se pouhých 250.

I tak ale stavba nebyla jednoduchá. Původně se počítalo s délkou výstavby 14 měsíců. Ta se ale protáhla na téměř dvojnásobek 26 měsíců. Což také celou věž prodražilo o nezanedbatelných 1.5 milionu franků. Při stavbě se také dvakrát stávkovalo a při pádu zemřel jeden dělník. Problémy byly i po dokončení. Bezprostředně po otevření nefungovaly výtahy a také návštěvnost po skončení výstavy byla velmi malá (v roce 1899 například jen kolem 150 tisíc návštěvníků).

Tak jako byla Eiffelova věž po dlouhou dobu symbolem moderní techniky, jí zachránila právě nejmodernější pokrok. Záhy totiž našla využití jako meteorologická stanice a o pár let později v roce 1920 jako rádiový a od roku 1925 i televizní vysílač. Díky své ideální poloze a výšce totiž pokryla oblast s 10 miliony lidmi. Zároveň vysílače celou věž prodloužily z původních 300,65 metru na dnešních 324 metrů.

Dnes už samozřejmě není jedinou výškovou stavbou v Paříži a rychle rozvíjející se mrakodrapová čtvrť La Defance (na kterou je z věže nádherný výhled) pravděpodobně brzy Eiffelovku přeroste. Naštěstí opět následoval prudký růst zájmu turistů a dnes v roce 2010 jí navštíví kolem 7 milionů ročně. Stala se tak opravdovým symbolem Francie jako třeba bageta, baret nebo věhlasné víno a sýr.

Jedna odpověď

  1. Parizan 15. února, 2014 v 7:57 #

    Hezký článek, další doplňující informace o Eiffelovce jsem našel na http://www.eurovikendpariz.cz/eiffelova-vez/ . Je to obrovský kolos měřící přes 300 metrů a vážící kolem 7 000 tun.

Okomentovat článek

TOPlist