Most Pont Royal

Pont Royal (česky Královský most) je jedním z menších mostů přes řeku Seinu v srdci Paříže. Pont Royal spojuje 1. obvod na pravém břehu a 7. obvod na levém břehu. Pokud byste se chtěli lépe zorientovat, tak je to hned vedle Louvru v místě kde začínají zahrady Jardin des Tuileries.

Most má bohatou historii a je řazen mezi historické památky. První most na tomto místě byl postaven již roku 1632. Byl dřevěný a nesl jméno most Svaté Anny na počest Anny Rakouské nebo také Červený most (pont Rouge) díky své barvě. Most nahradil přívoz mezi palácem Tuileries a levým břehem, kde dnes končí Rue du Bac (Převoznická ulice).

Za pár krátkých let si most prošel mnoha problémy. Roku 1654 vyhořel, roku 1656 ho zničila povodeň, znovu postaven byl roku 1660, aby ho následně roku 1684 opět zničila povodeň.

Nakonec bylo rozhodnuto o stavbě mostu z kamene, který celý zaplatil král Ludvík XIV., proto se nazývá Královský most. Stavba byla zahájena 25. října 1685 a dokončena 13. června 1689. V 18. století byl oblíbeným místem pro konání různých slavností. V roce 1939 pak byl Pont Royal prohlášen historickou památkou.

Pont Royal má krásné jednoduché tvary a není nikterak extra zdobný. Na mostě jsou jen dva pruhy vozovky a z obou stran je široký chodník pro chodce.

Zatím nikdo nic nenapsal.

Okomentovat článek

TOPlist