Lávka Passerelle Léopold Sédar Senghor

Passerelle Léopold-Sédar-Senghor (neboli česky Lávka Léopolda Sédara Senghora) je jedna z nejdůležitějších lávek pro pěší a cyklisty přes řeku Seinu. Spojuje totiž 1. obvod na pravém břehu, kde se nachází zahrady Jardin des Tuileries (které jsou mezi Louvrem a Champs-Élysées) a 7. obvod na levém břehu, kde hned naleznete například věhlasné Musée d’Orsay, které láká na svou jedinečnou sbírkou impresionistů. Jestli budete někde přecházet přes řeku Seinu, tak je proto dost možné, že půjde i přes tento unikátní most.

Na tomto místě se přitom vystřídalo hned několik mostů. První zde byl otevřen roku 1861 za účasti Napoleona III. pod názvem Pont de Solférino. To mělo upomínat na vítěznou bitvu u Solferina v roce 1859. Tento most sloužil celé jedno století, než bylo v roce 1961 rozhodnuto o jeho nahrazení železnou lávkou jen pro pěší.

Druhá lávka, zde vydržela ještě kratší dobu a byla odstraněna již v roce 1992. Pak zde pět let nebylo „nic“, než byla mezi roky 1997-1999 vystavěna nová lávka. Ta nejdříve nesla původní název Passerelle de Solférino. Od 9. října 2006 byla ale přejmenována podle jména básníka a senegalského prezidenta Léopolda Sédara Senghora u příležitosti jeho 100. výročí narození.

Architektem stavby se stal Marc Mimram, který za ní obdržel mnoho cen. Lávka překračuje řeku jediným elegantním obloukem. Je z ocele až na horní pěší část na kterou bylo použito dřevo až z Brazílie. Zajímavá je i dvoupatrová konstrukce. Po oblouku totiž vedou schody nahoru a zhruba v půlce se z obou stran napojují na horní patro. Most tak můžou přímo používat jak lidé, co jdou na úrovni ulice, ale i ti, co jdou mnohem níže po nábřeží řeky.

Lávka Passerelle Léopold Sédar Senghor  je 106 metrů dlouhá, 15 metrů široká a váží 150 tun.

Zatím nikdo nic nenapsal.

Okomentovat článek

TOPlist